Prawo spółek – rodzaje i opodatkowanie

Każda osoba zajmująca się finansami wie, że spółki podlegają opodatkowaniu. Kwestią, która nie jest natomiast jasna, jest opodatkowanie ze względu na rodzaj spółki, ponieważ to właśnie stanowi jeden z czynników decydujących podczas prawidłowego odprowadzania podatków. W tym artykule zostaną przybliżone rodzaje spółek oraz wyjaśniona różnica w podatkach na stosownym przykładzie podatkowym. 

Rodzaje spółek

  • Spółka osobowa – nie ma osobowości prawnej, ale odpowiedzialność osobistą. Należą do niej spółki: jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna i partnerska.
  • Spółka kapitałowa – posiada osobowość prawną z ograniczoną odpowiedzialnością osobistą. Należy do niej spółka akcyjna. 
  • Spółka cywilna – umowa zawarta pomiędzy odrębnymi przedsiębiorcami, którzy określili wspólny obszar działalności. 

Podatki wspólne dla wszystkich spółek

Prawo spółek określa pewne podatki, które nie są zależne od rodzaju spółki, a od typu działalności i elementów, na które składa się ich majątek. Przykładowo: jeśli dana spółka jest w posiadaniu nieruchomości, to musi zapłacić podatek od nieruchomości, jeśli spółka zawiera umowę o pożyczkę, to musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli posiada samochody ciężarowe, to nałożony jest na nią podatek od środków transportowych. Kompleksowe doradztwo w zakresie prawa spółek można uzyskać w kancelarii prawnej.

Podatki w zależności od rodzaju spółki

Jeśli chodzi o podatki związane z konkretnym rodzajem spółki, to np. prowadząc spółkę kapitałową, należy zapłacić podwójny podatek składający się z jednej strony z podatku dochodowego od osób prawnych, a z drugiej z podatku za wypłacenie zysku na rzecz wspólnika. Jest to problem, którego unika spółka osobowa i cywilna, gdzie podatek płaci się tylko za wypłacenie zysku na rzecz wspólnika.