Istnieje wiele sposobów na poprawę kondycji finansowej, czy też na zdobicie funduszy inwestycyjnych niemniej jednak jednym najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie rozwoju spółki jest debiut na giełdzie papierów wartościowych. Z jakimi korzyściami wiąże się IPO?
Czym jest IPO
IPO (ang. Initial Public Offering) to sytuacja, w której spółka w wyniku wejścia na giełdę papierowych wartościowych po raz pierwszy publicznie oferuje możliwość kupna jej akcji. Zgodnie z polskim prawem, aby móc mówić o IPO akcje powinny być kupione przez co najmniej 150 osób – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/gotowy-do-ipo-wejscie-na-gielde.html.
Przez wejściem spółka musimy uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która nadzoruje funkcjonowanie każdej giełdy w Polsce. Ponadto spółka musi spełnić wszystkie nałożone przez giełdę warunki dotyczące m.in. sposobu prowadzenia księgowości oraz zarządzania.
Korzyści z pierwszej oferty publicznej
Oczywiście IPO wiąże się dla spółki z konkretnymi korzyściami (w przypadku udanego debiutu). Przede wszystkim spółka, która wprowadziła do obiegu akcje uzyskuje nowe źródło kapitału, które może być przeznaczone m.in. na pogłębienie inwestycji w rozwój lub na ekspansję spółki na nowych rynkach. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których debiut jest udany tj. nie kończy się w krótkim czasie znaczącą utratą wartości emitowanych akcji.
Oczywiście w przypadku korzyści finansowych warto również wspomnieć o tzw. rozmyciu ryzyka. Sprzedając udziały w firmie pierwotni właściciele „rozmywają” ryzyko niepowodzenia spółki na szersze grono inwestorów. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli m.in. start-upów, którzy często decydują się sprzedaż akcji w ramach pomniejszych, wyspecjalizowanych giełd papierów wartościowych.
Warto również wspomnieć o trzeciej korzyści finansowej, która dotyczy przede wszystkim tych z współwłaścicieli, którzy dążą do łatwego spieniężenia zainwestowanych pieniędzy bez ryzyka utraty stabilności finansowej spółki. Dzięki wejściu spółki na rynek inwestor może odsprzedać część lub wszystkie ze swoich akcji. Oczywiście IPO wiąże się nie tylko z korzyściami natury finansowej. Jakie są inne przyczyny, dla których spółki decydują się na debiut?
IPO wiąże się również z wieloma korzyściami niematerialnymi lub inaczej rzecz ujmując z korzyściami, które przynoszą wyraźny zysk dla firmy w dłużej perspektywie czasowej. Oczywiście bezpośrednio wiąże się to z transparentnością finansów spółki, która stając się publiczną udostępnia wgląd do swojej sytuacji finansowej. Wpływa to bezpośrednio na wiarygodność firmy oraz zwiększa chęć do współpracy z firmą wśród potencjalnych kontrahentów.