Małe, jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie osiągają bardzo dużego obrotu wybierają najczęściej księgowość uproszczoną. Jednak przedsiębiorstwa większe i różnego rodzaju spółki, zobowiązane są do prowadzenia księgowości pełnej, czyli ksiąg rachunkowych. Tutaj możliwości są dwie. Można je prowadzić samodzielnie, albo powierzyć to zadanie zewnętrznej firmie. Zdecydowanie najczęściej wybiera się to drugie rozwiązanie.
Kiedy warto zdecydować się na outsourcing księgowości?
Pierwszą grupą, która skorzysta na outsourcingu rachunkowości są firmy niewielkie, które nie generują wystarczającego zysku, aby zatrudnić na etacie własnego księgowego, ale też, ze względu na ilość koniecznej do wykonania pracy związanej z rachunkami nie mają takiej konieczności. Samodzielne prowadzenie rachunków jest jednak skomplikowane i wymaga dużej specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że obowiązujące w naszym kraju przepisy ciągle się zmieniają, dlatego wiedza ta musi być nieustannie aktualizowana. W praktyce niewielu przedsiębiorców ma czas, żeby tym się zajmować.
Druga grupą, dla której outsourcing księgowości może okazać się korzystny, są większe przedsiębiorstwa, które szukają oszczędności – www.pwc.pl/pl/uslugi/outsourcing-ksiegowy-doradztwo-podatkowe.html. Utrzymywanie własnego działu księgowości wiąże się z koniecznością zatrudniania grupy specjalistów, których usługi kosztują niemało. Dlatego też powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych osobnej firmie wychodzi najczęściej znacznie taniej. Jednocześnie – tak samo, jak w wyżej opisanym przypadku – możliwość outsourcingu księgowości sprawia, że przedsiębiorstwo może przekierować swoje siły na inne zadania. Wydaje się, że tego rodzaju specjalizacja jest dziś jednym z ważniejszych trendów w rozwoju współczesnych firm.
Czy przekazanie swoich rachunków zewnętrznej firmie zawsze jest konieczne?
Oczywiście przekazanie swoich ksiąg rachunkowych oddzielnemu podmiotowi gospodarczemu nie zawsze jest konieczne, a czasem nawet nie jest wskazane. Wiele dużych firm posiada własne działy rachunkowe, które wykonują to zadanie wystarczająco skutecznie. W obiegowej opinii, przy pewnym, dość wysokim progu ilości przeprowadzanych przez przedsiębiorstwo operacji finansowych, korzystanie z usług zewnętrznej księgowości po prostu przestaje się opłacać. Należy również pamiętać, że nie dla wszystkich firm dzielenie się szczegółowymi informacjami na temat swoich finansów z innymi przedsiębiorstwami jest dopuszczalną opcją. Niektóre przedsiębiorstwa zdecydowanie bardziej wolą zachować takie dane dla siebie.