Restrukturyzacja jest poważną zmianą w pasywach i aktywach, której towarzyszyć będzie reorganizacja firmy. W naszym kraju postępowania restrukturyzacyjne regulowane są przez ustawę z dnia 15/05/2015 roku o prawie restrukturyzacyjnym. Najważniejszy cel takiego procesu to unikanie ewentualnego ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, zaś w dłuższej perspektywie:
- rozszerzanie kręgu zainteresowanych inwestorów,
- doprowadzanie do rozwoju, jak i wzrostu przedsiębiorstwa,
- zwiększenie konkurencyjności danej firmy.
Proces restrukturyzacji – na czym polega?
Proces restrukturyzacji różnić się będzie z uwagi na przyjęty tryb postępowania, niemniej jednak w ostateczności ma on doprowadzić do zawarcia odpowiedniego układu pomiędzy wierzycielami a dłużnikiem. Cztery typy postępowania restrukturyzacyjnego zostały utworzone po to, ażeby właściciele firm mieli szansę dopasowania ich do rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Dobranie właściwego typu zwiększy skutecznie szansę na odzyskiwanie finansowej płynności. Postępowanie o charakterze restrukturyzacyjnym, może przyjmować kilka różnych trybów.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
To najłatwiejszy z trybów. Zwykle z udziałem zaangażowanego przez restrukturyzowaną firmę doradcę, którzy ma za zadanie sporządzić dokumentację, jak i przedłożyć ją w odpowiednim sądzie.
Postępowanie układowe
Opiera się na zatwierdzaniu uprzednio utworzonego spisu wierzyciel, dzięki temu firma mierząca się z finansowymi kłopotami, może postarać się o zawarcie stosowanego układu ze swoimi wierzycielami.
Postępowanie układowe w trybie przyspieszonym
Doradca restrukturyzacyjny, jest w tym przypadku powoływany przez sąd. Egzekucje wierzytelności, które zostały objęte układem, są wstrzymywane.
Postępowanie sanacyjne
Działania mogą być przeprowadzane dopiero wówczas, kiedy zostanie opracowany i zaakceptowany wcześniejszy spis wierzytelności. Wybranie takiego trybu ma w założeniu ustrzec przedsiębiorstwo sprzed egzekucjami komorniczymi.